This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Fordítási kérdések
(2022-08-13, 17:04:55)Mor Tuadh Írta:
(2022-08-13, 05:11:03)GodBadka Írta:
(2022-08-12, 09:47:40)Ervin Írta:
Sziasztok!

Egy dilemmában kérek segítséget / véleményt.
Adott egy spanyol nyelvű sorozat (Sin límites) melynek egy pontján egy pap húsvéti misét celebrál latin nyelven (ofkorz).
Az összes feliratban, amit az Amazon mellékelt (angol, spanyol, francia...) lefordítják a latin szöveget is.
Mivel hozzáadott információval nem bír (nem derül ki belőle semmi, "csak" a liturgia szövege), és nem a sorozat nyelvén hangzik el, hanem latinul, én nem fordítanám le (nem fáradtság, csak értelmetlennek érzem).

Szerintetek érdemes lefordítani?

Le szoktuk fordítani (én legalábbis le szoktam) az ilyen típusú szövegeket is, ha egy mód van rá.

Hát, ezt így általánosan nem jelenteném ki, eléggé vegyesen csinálják ezt hivatalos és nem hivatalos feliratokban is. Jelen esetben semmit nem ad hozzá, így hagynám latinul, attól autentikusabb lesz az egész. Kiírnám a latin szöveget dőltezve (ha megvan a szöveg), és kész.

Egyébként hivatalos feliratoknál sokszor maguk a készítők adják meg, hogy a "creative intent" szerint mi az, amit fordítani kell, és mi az, amit a nézőnek nem kell jobban értenie.

A dőlt latin volt az én tervem is, de az elhangzó szöveg nem pontosan követte a szokásos és elérhető szöveget (furcsán kimaradtak mondatrészek, vagy máshogy hangzottak), így nemes egyszerűséggel nem feliratoztam. (Boundless 3. epizód vége)
Jelenleg: Chicago P.D.
Korábban: Reprisal, Walker (2021), Boundless (2022)
Válaszol
(2022-08-14, 10:10:40)Ervin Írta:
(2022-08-13, 17:04:55)Mor Tuadh Írta:
(2022-08-13, 05:11:03)GodBadka Írta:
(2022-08-12, 09:47:40)Ervin Írta:
Sziasztok!

Egy dilemmában kérek segítséget / véleményt.
Adott egy spanyol nyelvű sorozat (Sin límites) melynek egy pontján egy pap húsvéti misét celebrál latin nyelven (ofkorz).
Az összes feliratban, amit az Amazon mellékelt (angol, spanyol, francia...) lefordítják a latin szöveget is.
Mivel hozzáadott információval nem bír (nem derül ki belőle semmi, "csak" a liturgia szövege), és nem a sorozat nyelvén hangzik el, hanem latinul, én nem fordítanám le (nem fáradtság, csak értelmetlennek érzem).

Szerintetek érdemes lefordítani?

Le szoktuk fordítani (én legalábbis le szoktam) az ilyen típusú szövegeket is, ha egy mód van rá.

Hát, ezt így általánosan nem jelenteném ki, eléggé vegyesen csinálják ezt hivatalos és nem hivatalos feliratokban is. Jelen esetben semmit nem ad hozzá, így hagynám latinul, attól autentikusabb lesz az egész. Kiírnám a latin szöveget dőltezve (ha megvan a szöveg), és kész.

Egyébként hivatalos feliratoknál sokszor maguk a készítők adják meg, hogy a "creative intent" szerint mi az, amit fordítani kell, és mi az, amit a nézőnek nem kell jobban értenie.

A dőlt latin volt az én tervem is, de az elhangzó szöveg nem pontosan követte a szokásos és elérhető szöveget (furcsán kimaradtak mondatrészek, vagy máshogy hangzottak), így nemes egyszerűséggel nem feliratoztam. (Boundless 3. epizód vége)

Bocs, hogy beleszólok, de a szövegbeli eltérések esetleg abból is adódhatnak, hogy a különböző egyházak nem pontosan ugyanazt, vagy ugyanúgy mondják a mise hivatalos részét. Ahogy az imádságaik sem pontosan egyformák. A magyar fordítás is más, mint az angol, ahogy pl. az anglikán is eltér a többitől. Ha gondolod, azt kéne kiguglizni, hogy melyik egyházról van szó a keresztényen belül - bár, ha spanyol, akkor elvileg katolikusnak kell lennie. (abba természetesen nem szólok bele, hogy lefordítod, vagy sem, de ez akár megmagyarázhatja az eltéréseket. Kérdés, hogy az eredeti fordító mennyire nézett utána a dolgoknak).
Válaszol
(2022-08-14, 13:37:33)michonnekatana Írta:
(2022-08-14, 10:10:40)Ervin Írta:
(2022-08-13, 17:04:55)Mor Tuadh Írta:
(2022-08-13, 05:11:03)GodBadka Írta:
(2022-08-12, 09:47:40)Ervin Írta:
Sziasztok!

Egy dilemmában kérek segítséget / véleményt.
Adott egy spanyol nyelvű sorozat (Sin límites) melynek egy pontján egy pap húsvéti misét celebrál latin nyelven (ofkorz).
Az összes feliratban, amit az Amazon mellékelt (angol, spanyol, francia...) lefordítják a latin szöveget is.
Mivel hozzáadott információval nem bír (nem derül ki belőle semmi, "csak" a liturgia szövege), és nem a sorozat nyelvén hangzik el, hanem latinul, én nem fordítanám le (nem fáradtság, csak értelmetlennek érzem).

Szerintetek érdemes lefordítani?

Le szoktuk fordítani (én legalábbis le szoktam) az ilyen típusú szövegeket is, ha egy mód van rá.

Hát, ezt így általánosan nem jelenteném ki, eléggé vegyesen csinálják ezt hivatalos és nem hivatalos feliratokban is. Jelen esetben semmit nem ad hozzá, így hagynám latinul, attól autentikusabb lesz az egész. Kiírnám a latin szöveget dőltezve (ha megvan a szöveg), és kész.

Egyébként hivatalos feliratoknál sokszor maguk a készítők adják meg, hogy a "creative intent" szerint mi az, amit fordítani kell, és mi az, amit a nézőnek nem kell jobban értenie.

A dőlt latin volt az én tervem is, de az elhangzó szöveg nem pontosan követte a szokásos és elérhető szöveget (furcsán kimaradtak mondatrészek, vagy máshogy hangzottak), így nemes egyszerűséggel nem feliratoztam. (Boundless 3. epizód vége)

Bocs, hogy beleszólok, de a szövegbeli eltérések esetleg abból is adódhatnak, hogy a különböző egyházak nem pontosan ugyanazt, vagy ugyanúgy mondják a mise hivatalos részét. Ahogy az imádságaik sem pontosan egyformák. A magyar fordítás is más, mint az angol, ahogy pl. az anglikán is eltér a többitől. Ha gondolod, azt kéne kiguglizni, hogy melyik egyházról van szó a keresztényen belül - bár, ha spanyol, akkor elvileg katolikusnak kell lennie. (abba természetesen nem szólok bele, hogy lefordítod, vagy sem, de ez akár megmagyarázhatja az eltéréseket. Kérdés, hogy az eredeti fordító mennyire nézett utána a dolgoknak).

Természetesen katolikus volt, és konkrét ismert szöveg a húsvéti liturgiából ( utolsó vacsora Lukács evangéliumából,  ha jól emlékszem),  amit könnyen meg is lehet találni és tudtommal csak egyféle szövege lehez. A filmben viszont hiányoztak belőle részek,  illetve máshogy hangzottak. Szerintem csak megvágták,  és nem vacakoltak vele,  bízva hogy viszonylag kevés teológus nézi.
Jelenleg: Chicago P.D.
Korábban: Reprisal, Walker (2021), Boundless (2022)
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli Ervin hozzászólását:
  • michonnekatana
Válaszol
férj és feleség hazaérnek a kártyapartijukról, és a nő mondja a férjének:

406
00:33:29,007 --> 00:33:32,886
<i>All l"m saying is
if I open with two diamonds -</i>

407
00:33:33,094 --> 00:33:36,640
<i>- it isn't particularly intelligent
of you to call "no trumps".</i>

408
00:33:36,848 --> 00:33:39,684
<i>I mean for God's sake,
there weren't any more spades!</i>

409
00:33:39,893 --> 00:33:41,228
Ez hívják blöffnek, kedvesem.

410
00:33:41,436 --> 00:33:43,722
Láthattad magad is,
fogalmuk sem volt mire készülök.

411
00:33:43,730 --> 00:33:44,848
Ahogy nekem sem!


annyit már megtudtam, hogy angolban a diamond, az a káró lap. de mivel a kártyázást magyarul sem nagyon vágom, inkább segítséget kérnék ebben.
Válaszol
(2022-09-13, 20:58:28)Stone Írta: férj és feleség hazaérnek a kártyapartijukról, és a nő mondja a férjének:

406
00:33:29,007 --> 00:33:32,886
<i>All l"m saying is
if I open with two diamonds -</i>

407
00:33:33,094 --> 00:33:36,640
<i>- it isn't particularly intelligent
of you to call "no trumps".</i>

408
00:33:36,848 --> 00:33:39,684
<i>I mean for God's sake,
there weren't any more spades!</i>

409
00:33:39,893 --> 00:33:41,228
Ez hívják blöffnek, kedvesem.

410
00:33:41,436 --> 00:33:43,722
Láthattad magad is,
fogalmuk sem volt mire készülök.

411
00:33:43,730 --> 00:33:44,848
Ahogy nekem sem!


annyit már megtudtam, hogy angolban a diamond, az a káró lap. de mivel a kártyázást magyarul sem nagyon vágom, inkább segítséget kérnék ebben.
406
Annyit szeretnék mondani,
ha én két káróval nyitok,

407
nem igazán okos, ha te
"Nincs adu" -t mondasz be.

408
Úgy értem, az isten szerelmére,
már nem volt több pikk!

Jól jöhet még a link 7. oldala.
https://adoc.pub/a-versenybridzs-szabalyai-2007.html
There are many things in life that will catch your eyes but only a few that will catch your heart. Pursue those...
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli oldfan hozzászólását:
  • Stone
Válaszol
(2022-09-14, 15:13:44)oldfan Írta:
(2022-09-13, 20:58:28)Stone Írta: férj és feleség hazaérnek a kártyapartijukról, és a nő mondja a férjének:

406
00:33:29,007 --> 00:33:32,886
<i>All l"m saying is
if I open with two diamonds -</i>

407
00:33:33,094 --> 00:33:36,640
<i>- it isn't particularly intelligent
of you to call "no trumps".</i>

408
00:33:36,848 --> 00:33:39,684
<i>I mean for God's sake,
there weren't any more spades!</i>

409
00:33:39,893 --> 00:33:41,228
Ez hívják blöffnek, kedvesem.

410
00:33:41,436 --> 00:33:43,722
Láthattad magad is,
fogalmuk sem volt mire készülök.

411
00:33:43,730 --> 00:33:44,848
Ahogy nekem sem!


annyit már megtudtam, hogy angolban a diamond, az a káró lap. de mivel a kártyázást magyarul sem nagyon vágom, inkább segítséget kérnék ebben.
406
Annyit szeretnék mondani,
ha én két káróval nyitok,

407
nem igazán okos, ha te
"Nincs adu" -t mondasz be.

408
Úgy értem, az isten szerelmére,
már nem volt több pikk!

Jól jöhet még a link 7. oldala.
https://adoc.pub/a-versenybridzs-szabalyai-2007.html
Igenám, de ott:
Call – Licit 

Mintha nem lenne benne a szótárgyűjteményben, érdemes lenne oda is bevenni.
Válaszol
köszönöm az segítségeket! akkor jó így, ahogy le lett fordítva? vagy a "call" szó miatt még finomítani kell?
Válaszol
(2022-09-14, 20:11:34)Stone Írta: köszönöm az segítségeket! akkor jó így, ahogy le lett fordítva? vagy a "call" szó miatt még finomítani kell?
Szerintem csak részletkérdés, nem kell annyira szakmainak lenni. Legfeljebb kártyások felhorkannak...
Bocsi az elbizonytalanításért, hülye szokásom.
Válaszol
(2022-09-14, 20:22:38)laci Írta:
(2022-09-14, 20:11:34)Stone Írta: köszönöm az segítségeket! akkor jó így, ahogy le lett fordítva? vagy a "call" szó miatt még finomítani kell?
Szerintem csak részletkérdés, nem kell annyira szakmainak lenni. Legfeljebb kártyások felhorkannak...
Bocsi az elbizonytalanításért, hülye szokásom.

semmi gond, köszi, hogy foglalkoztál a dologgal. én meg úgy vagyok vele, ha már fordítok, akkor az legyen a lehető legpontosabb, ezért kérdeztem vissza rá.
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli Stone hozzászólását:
  • laci
Válaszol
(2022-09-14, 20:11:34)Stone Írta: köszönöm az segítségeket! akkor jó így, ahogy le lett fordítva? vagy a "call" szó miatt még finomítani kell?

A call valóban licit, de blöffölni akart, ugye? Letagadja, hogy a későbbi lapoknál vegye elő az aduját. A "Nem licitálok,"azt hiszem, nem passzol a szituhoz. Nekem így jött le.
Hozzátenném, egyáltalán nem vagyok otthon a bridzsben. Tényleg jól jönne egy gyakorló játékos segítsége.
There are many things in life that will catch your eyes but only a few that will catch your heart. Pursue those...
Válaszol
(2022-09-14, 21:46:34)oldfan Írta:
(2022-09-14, 20:11:34)Stone Írta: köszönöm az segítségeket! akkor jó így, ahogy le lett fordítva? vagy a "call" szó miatt még finomítani kell?

A call valóban licit, de blöffölni akart, ugye? Letagadja, hogy a későbbi lapoknál vegye elő az aduját. A "Nem licitálok,"azt hiszem, nem passzol a szituhoz. Nekem így jött le.
Hozzátenném, egyáltalán nem vagyok otthon a bridzsben. Tényleg jól jönne egy gyakorló játékos segítsége.

Én is csak whisteztem ezer éve. A blöffölést a licittel, vagy bejelentéssel (vagy bemondással, beszólással - ennyi pongyolaság belefér kártyások közt is szerintem, úgy is mindenki érti) valósította meg, nem?
Válaszol
amit bejelentettem, a Terrifier 2-őt fordítom.

a suli udvatán pár gyerek rosszalkodik, odamegy egy tanárnő, hogy helyre tegye őket.
ezt mondja az egyiknek:



You go find
Mr. Curtis right now,

and you have him move that.



beküldi az igazgatóhoz, de ezt a kiemelt részt nem vágom. a filmben nem mutatják, hogy odamegy a dirihez, tehát ebből nem lehet kikövetkeztetni.
ebben kellene nekem segítség.
Válaszol
(2022-10-28, 17:51:40)Stone Írta: amit bejelentettem, a Terrifier 2-őt fordítom.

a suli udvatán pár gyerek rosszalkodik, odamegy egy tanárnő, hogy helyre tegye őket.
ezt mondja az egyiknek:



You go find
Mr. Curtis right now,

and you have him move that.



beküldi az igazgatóhoz, de ezt a kiemelt részt nem vágom. a filmben nem mutatják, hogy odamegy a dirihez, tehát ebből nem lehet kikövetkeztetni.
ebben kellene nekem segítség.
"Most azonnal megkeresed Mr. Curtis-t, és beszámolsz az esetről."
Ez egy nevelési módszer. A gyakorlatban annyit tesz, hogy a beküldött nebulót tartja felelősnek a történtekért, és az rákényszerül a vétkessége elismerésére az igazgató előtt. Viszont a bevallás és elnézést kérés enyhébb "retorzióval" jár, így megtanulja az igazmondás fontosságát, és azt is, hogy nem múlik el a világ, ha elismeri, ha hibázott.
There are many things in life that will catch your eyes but only a few that will catch your heart. Pursue those...
[-] Az alábbi 2 felhasználó kedveli oldfan hozzászólását:
  • laci, Romeoo
Válaszol
(2022-10-28, 18:45:34)oldfan Írta:
(2022-10-28, 17:51:40)Stone Írta: amit bejelentettem, a Terrifier 2-őt fordítom.

a suli udvatán pár gyerek rosszalkodik, odamegy egy tanárnő, hogy helyre tegye őket.
ezt mondja az egyiknek:



You go find
Mr. Curtis right now,

and you have him move that.



beküldi az igazgatóhoz, de ezt a kiemelt részt nem vágom. a filmben nem mutatják, hogy odamegy a dirihez, tehát ebből nem lehet kikövetkeztetni.
ebben kellene nekem segítség.
"Most azonnal megkeresed Mr. Curtis-t, és beszámolsz az esetről."
Ez egy nevelési módszer. A gyakorlatban annyit tesz, hogy a beküldött nebulót tartja felelősnek a történtekért, és az rákényszerül a vétkessége elismerésére az igazgató előtt. Viszont a bevallás és elnézést kérés enyhébb "retorzióval" jár, így megtanulja az igazmondás fontosságát, és azt is, hogy nem múlik el a világ, ha elismeri, ha hibázott.
köszönöm!

szó szerint így tettem bele a feliratba.
Válaszol
(2022-10-29, 09:14:47)Stone Írta:
(2022-10-28, 18:45:34)oldfan Írta:
(2022-10-28, 17:51:40)Stone Írta: amit bejelentettem, a Terrifier 2-őt fordítom.

a suli udvatán pár gyerek rosszalkodik, odamegy egy tanárnő, hogy helyre tegye őket.
ezt mondja az egyiknek:



You go find
Mr. Curtis right now,

and you have him move that.



beküldi az igazgatóhoz, de ezt a kiemelt részt nem vágom. a filmben nem mutatják, hogy odamegy a dirihez, tehát ebből nem lehet kikövetkeztetni.
ebben kellene nekem segítség.
"Most azonnal megkeresed Mr. Curtis-t, és beszámolsz az esetről."
Ez egy nevelési módszer. A gyakorlatban annyit tesz, hogy a beküldött nebulót tartja felelősnek a történtekért, és az rákényszerül a vétkessége elismerésére az igazgató előtt. Viszont a bevallás és elnézést kérés enyhébb "retorzióval" jár, így megtanulja az igazmondás fontosságát, és azt is, hogy nem múlik el a világ, ha elismeri, ha hibázott.
köszönöm!

szó szerint így tettem bele a feliratba.
Szívesen. Jó munkát a továbbiakhoz!
There are many things in life that will catch your eyes but only a few that will catch your heart. Pursue those...
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli oldfan hozzászólását:
  • laci
Válaszol
Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget, mert a legújabb Chucky rész egy kicsit megizzaszt. Két nem bináris személyről lenne szó, akiknek beszólt egy inas, hogy miért néznek ki úgy ahogy (a fiú lánynak, a lány meg fiúnak), és a családtagjuk a védelmükre kell, amikor a következő párbeszéd zajlik. A vastagon szedett részekben kellene segítség, mert megvagyok lőve ezekkel a kifejezésekkel és magyarban ezekre szerintem nincs (?!) még ilyen fordítás. Undecided 
Köszi előre is, aki elég kreatív a megoldáshoz!

213
00:16:56,020 --> 00:16:59,230
Please show my niblings the
simple respect they deserve.

214
00:16:59,270 --> 00:17:00,770
- Hear, hear.
- Your niblings?

215
00:17:00,810 --> 00:17:04,240
Yeah, other acceptable, gender-neutral
terms for niece and nephew are niephling,

216
00:17:04,270 --> 00:17:07,610
- chibling, and sibkid.
- Oh, my God, you are so cute. I love you.

217
00:17:07,650 --> 00:17:11,280
Yeah, it's very cute and stupid
because those aren't words!
Fordítás/átnézés alatt álló sorozatok: -
Új évadra/folytatásra váró sorozatok: American Horror Story (S12B), Chucky (S03B),
Válaszol
(2022-10-31, 19:41:31)Kai_Subs Írta: Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget, mert a legújabb Chucky rész egy kicsit megizzaszt. Két nem bináris személyről lenne szó, akiknek beszólt egy inas, hogy miért néznek ki úgy ahogy (a fiú lánynak, a lány meg fiúnak), és a családtagjuk a védelmükre kell, amikor a következő párbeszéd zajlik. A vastagon szedett részekben kellene segítség, mert megvagyok lőve ezekkel a kifejezésekkel és magyarban ezekre szerintem nincs (?!) még ilyen fordítás. Undecided 
Köszi előre is, aki elég kreatív a megoldáshoz!

213
00:16:56,020 --> 00:16:59,230
Please show my niblings the
simple respect they deserve.

214
00:16:59,270 --> 00:17:00,770
- Hear, hear.
- Your niblings?

215
00:17:00,810 --> 00:17:04,240
Yeah, other acceptable, gender-neutral
terms for niece and nephew are niephling,

216
00:17:04,270 --> 00:17:07,610
- chibling, and sibkid.
- Oh, my God, you are so cute. I love you.

217
00:17:07,650 --> 00:17:11,280
Yeah, it's very cute and stupid
because those aren't words!

Szia!

nibling: (gender semleges kifejezés) unokahúg/unokaöcs (a "testvér" [sibling] szó kombinációja)
(tehát ugyanaz, mint eredetileg a „niece”, illetve a „nephew”, csak a nembináris személyeknél nagyon nem mindegy, melyiket használod, ezért ez a kifejezés)

gender neutral: gender semleges (nemileg semleges)
(gender = társadalmi nem)

chibling: valaki testvérének a gyerekei (gender semleges kifejezés)

sibkid: valaki testvérének a gyereke, rövidített kifejezés (gender semleges kifejezés)

Tehát mindegyik kifejezés ugyanazt járja körbe, hogy valakinek az unokaöccsét, vagy unokahúgát hogyan nevezze. A bináris embereknél (a születési és a társadalmi nem megegyezik) egyértelmű, míg a nembináris embereknél (a születési és a társadalmi nem eltér egymástól) attól függ, ő hogyan határozza meg magát.

A gond, hogy a többségre nincs magyar kifejezés, így csak a meghatározásokat tudtam leírni.
Ennek ellenére remélem, tudtam azért valamennyit segíteni. (főleg, hogy a sorozatot nem láttam, így lövésem sincs, hol melyiket kéne használni)

Üdv.
m.
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli michonnekatana hozzászólását:
  • Kai_Subs
Válaszol
(2022-10-31, 19:41:31)Kai_Subs Írta: Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget, mert a legújabb Chucky rész egy kicsit megizzaszt. Két nem bináris személyről lenne szó, akiknek beszólt egy inas, hogy miért néznek ki úgy ahogy (a fiú lánynak, a lány meg fiúnak), és a családtagjuk a védelmükre kell, amikor a következő párbeszéd zajlik. A vastagon szedett részekben kellene segítség, mert megvagyok lőve ezekkel a kifejezésekkel és magyarban ezekre szerintem nincs (?!) még ilyen fordítás. Undecided 
Köszi előre is, aki elég kreatív a megoldáshoz!

213
00:16:56,020 --> 00:16:59,230
Please show my niblings the
simple respect they deserve.

214
00:16:59,270 --> 00:17:00,770
- Hear, hear.
- Your niblings?

215
00:17:00,810 --> 00:17:04,240
Yeah, other acceptable, gender-neutral
terms for niece and nephew are niephling,

216
00:17:04,270 --> 00:17:07,610
- chibling, and sibkid.
- Oh, my God, you are so cute. I love you.

217
00:17:07,650 --> 00:17:11,280
Yeah, it's very cute and stupid
because those aren't words!

Kicsit gondolkodtam a dolgon.
Kiegészítés.

A gond az, mint írtam az első kommentben, hogy a magyarban nincs ezekre megfelelő kifejezés. Az angolban is úgy alkották meg őket betűk kicserélésével, szavak összevonásával.

pl:
niephling: az unokahúg, az unokaöcs és a testvér szavak kombinációja.
chibling: a gyermek és a testvér szavak kombinációja.
nibling: az angol testvér (sibling) szó mintájára készült, az unokahúg és az unokaöcs "n" betűjének felhasználásával.

Vagyis a gond az, hiába vagyok tisztában a szavak jelentésével (és azok keletkezésével), ha nincs a magyarban megfelelő kifejezés. Ráadásul ott a kérdés, hogy az "unokahúg" és az "unokaöcs" szavakat hogyan lehet egyrészt a legegyszerűbben (és nem erőltetetten) kombinálni, másrészt (még ha sikerülne is valakinek), a nézőnek is egyértelmű lesz-e? Az a gyanúm, hogy nem, mivel alkothatunk új szavakat, attól még nem a magyar szókincs része. Ráadásul sem az "unokatestvér", az "unokahúg/öcs" szavak egyike pláne nem adja vissza az eredeti beszélgetés lényegét.

Jócskán lemaradásban vagyunk ezen a téren (is). Az angol "nibling" kifejezést pl. az 1950-es években alkotta meg egy amerikai nyelvész.
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli michonnekatana hozzászólását:
  • Kai_Subs
Válaszol
(2022-11-01, 04:55:24)michonnekatana Írta:
(2022-10-31, 19:41:31)Kai_Subs Írta: Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget, mert a legújabb Chucky rész egy kicsit megizzaszt. Két nem bináris személyről lenne szó, akiknek beszólt egy inas, hogy miért néznek ki úgy ahogy (a fiú lánynak, a lány meg fiúnak), és a családtagjuk a védelmükre kell, amikor a következő párbeszéd zajlik. A vastagon szedett részekben kellene segítség, mert megvagyok lőve ezekkel a kifejezésekkel és magyarban ezekre szerintem nincs (?!) még ilyen fordítás. Undecided 
Köszi előre is, aki elég kreatív a megoldáshoz!

213
00:16:56,020 --> 00:16:59,230
Please show my niblings the
simple respect they deserve.

214
00:16:59,270 --> 00:17:00,770
- Hear, hear.
- Your niblings?

215
00:17:00,810 --> 00:17:04,240
Yeah, other acceptable, gender-neutral
terms for niece and nephew are niephling,

216
00:17:04,270 --> 00:17:07,610
- chibling, and sibkid.
- Oh, my God, you are so cute. I love you.

217
00:17:07,650 --> 00:17:11,280
Yeah, it's very cute and stupid
because those aren't words!

Kicsit gondolkodtam a dolgon.
Kiegészítés.

A gond az, mint írtam az első kommentben, hogy a magyarban nincs ezekre megfelelő kifejezés. Az angolban is úgy alkották meg őket betűk kicserélésével, szavak összevonásával.

pl:
niephling: az unokahúg, az unokaöcs és a testvér szavak kombinációja.
chibling: a gyermek és a testvér szavak kombinációja.
nibling: az angol testvér (sibling) szó mintájára készült, az unokahúg és az unokaöcs "n" betűjének felhasználásával.

Vagyis a gond az, hiába vagyok tisztában a szavak jelentésével (és azok keletkezésével), ha nincs a magyarban megfelelő kifejezés. Ráadásul ott a kérdés, hogy az "unokahúg" és az "unokaöcs" szavakat hogyan lehet egyrészt a legegyszerűbben (és nem erőltetetten) kombinálni, másrészt (még ha sikerülne is valakinek), a nézőnek is egyértelmű lesz-e? Az a gyanúm, hogy nem, mivel alkothatunk új szavakat, attól még nem a magyar szókincs része. Ráadásul sem az "unokatestvér", az "unokahúg/öcs" szavak egyike pláne nem adja vissza az eredeti beszélgetés lényegét.

Jócskán lemaradásban vagyunk ezen a téren (is). Az angol "nibling" kifejezést pl. az 1950-es években alkotta meg egy amerikai nyelvész.

Köszi! Igen, nekem is ezzel van leginkább bajom, mintsem a jelentésükkel, de ezekből már azért valamit tudok majd alkotni. Smile
Fordítás/átnézés alatt álló sorozatok: -
Új évadra/folytatásra váró sorozatok: American Horror Story (S12B), Chucky (S03B),
[-] Az alábbi 1 felhasználó kedveli Kai_Subs hozzászólását:
  • michonnekatana
Válaszol
(2022-11-01, 10:39:29)Kai_Subs Írta:
(2022-11-01, 04:55:24)michonnekatana Írta:
(2022-10-31, 19:41:31)Kai_Subs Írta: Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget, mert a legújabb Chucky rész egy kicsit megizzaszt. Két nem bináris személyről lenne szó, akiknek beszólt egy inas, hogy miért néznek ki úgy ahogy (a fiú lánynak, a lány meg fiúnak), és a családtagjuk a védelmükre kell, amikor a következő párbeszéd zajlik. A vastagon szedett részekben kellene segítség, mert megvagyok lőve ezekkel a kifejezésekkel és magyarban ezekre szerintem nincs (?!) még ilyen fordítás. Undecided 
Köszi előre is, aki elég kreatív a megoldáshoz!

213
00:16:56,020 --> 00:16:59,230
Please show my niblings the
simple respect they deserve.

214
00:16:59,270 --> 00:17:00,770
- Hear, hear.
- Your niblings?

215
00:17:00,810 --> 00:17:04,240
Yeah, other acceptable, gender-neutral
terms for niece and nephew are niephling,

216
00:17:04,270 --> 00:17:07,610
- chibling, and sibkid.
- Oh, my God, you are so cute. I love you.

217
00:17:07,650 --> 00:17:11,280
Yeah, it's very cute and stupid
because those aren't words!

Kicsit gondolkodtam a dolgon.
Kiegészítés.

A gond az, mint írtam az első kommentben, hogy a magyarban nincs ezekre megfelelő kifejezés. Az angolban is úgy alkották meg őket betűk kicserélésével, szavak összevonásával.

pl:
niephling: az unokahúg, az unokaöcs és a testvér szavak kombinációja.
chibling: a gyermek és a testvér szavak kombinációja.
nibling: az angol testvér (sibling) szó mintájára készült, az unokahúg és az unokaöcs "n" betűjének felhasználásával.

Vagyis a gond az, hiába vagyok tisztában a szavak jelentésével (és azok keletkezésével), ha nincs a magyarban megfelelő kifejezés. Ráadásul ott a kérdés, hogy az "unokahúg" és az "unokaöcs" szavakat hogyan lehet egyrészt a legegyszerűbben (és nem erőltetetten) kombinálni, másrészt (még ha sikerülne is valakinek), a nézőnek is egyértelmű lesz-e? Az a gyanúm, hogy nem, mivel alkothatunk új szavakat, attól még nem a magyar szókincs része. Ráadásul sem az "unokatestvér", az "unokahúg/öcs" szavak egyike pláne nem adja vissza az eredeti beszélgetés lényegét.

Jócskán lemaradásban vagyunk ezen a téren (is). Az angol "nibling" kifejezést pl. az 1950-es években alkotta meg egy amerikai nyelvész.

Köszi! Igen, nekem is ezzel van leginkább bajom, mintsem a jelentésükkel, de ezekből már azért valamit tudok majd alkotni. Smile

Nagyon szívesen!
Egyébként nem irigyellek, kemény dió ezeket átültetni a fordítás során. De ha ezekből már ki tudsz indulni, egy kalappal a fordításhoz!
Kíváncsi leszek, mire jutottál! Smile
Válaszol


Hasonló témák...
Téma: Szerző Hozzászólások: Megtekintések: Legutóbbi hozzászólás
Question Egyéb feliratozási kérdések Mor Tuadh 201 205 105 2023-07-19, 22:37:02
Legutóbbi hozzászólás: laci
Question Helyesírási kérdések Mor Tuadh 57 76 934 2023-02-28, 11:04:57
Legutóbbi hozzászólás: J1GG4

Fórumra ugrás:


Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég