Super Subtitles Fórum - A feliratok.eu hivatalos fóruma
Helyesírási kérdések - Nyomtatható verzió

+- Super Subtitles Fórum - A feliratok.eu hivatalos fóruma (https://forum.feliratok.eu)
+-- Fórum: Nyilvános fórumok (https://forum.feliratok.eu/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Fórum: Segítség fordítóknak (https://forum.feliratok.eu/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Téma: Helyesírási kérdések (/showthread.php?tid=16)

Oldalak: 1 2 3


RE: Helyesírási kérdések - vbalazs91 - 2018-04-30

(2018-04-30, 13:15:26)Riximus Írta: Sziasztok!

Két dologban szeretnék segítséget kérni:
  • Aleppóban a "Sheikh Sa'eed" negyed/kerület nevét hogy kell átírni? (át kell-e egyáltalán?)
  • az azonosítatlan repülő tárgy (és a hozzá kötött jelenség): UFO vagy ufó? 
Köszönöm előre is!

1. Szaíd sejk
2. ufó


RE: Helyesírási kérdések - Riximus - 2018-04-30

(2018-04-30, 14:31:30)vbalazs91 Írta:
(2018-04-30, 13:15:26)Riximus Írta: Sziasztok!

Két dologban szeretnék segítséget kérni:
  • Aleppóban a "Sheikh Sa'eed" negyed/kerület nevét hogy kell átírni? (át kell-e egyáltalán?)
  • az azonosítatlan repülő tárgy (és a hozzá kötött jelenség): UFO vagy ufó? 
Köszönöm előre is!

1. Szaíd sejk
2. ufó
Köszönöm!


RE: Helyesírási kérdések - Pilot - 2018-05-24

Sziasztok!

Engem két fiktív ázsiai ország neve érdekelne. (Kb Észak- és Dél-Koreáról van szó.)

Designated Survivor 2x15-ben szerepel.

East Hun Chiu és West Hun Chiu. Én addig jutottam, hogy Kelet- és Nyugat Hun-Csiu, de lehetne Hun-Csu is. Smile

Köszi.


RE: Helyesírási kérdések - vbalazs91 - 2018-05-24

(2018-05-24, 17:52:48)Pilot Írta: Sziasztok!

Engem két fiktív ázsiai ország neve érdekelne. (Kb Észak- és Dél-Koreáról van szó.)

Designated Survivor 2x15-ben szerepel.

East Hun Chiu és West Hun Chiu. Én addig jutottam, hogy Kelet- és Nyugat Hun-Csiu, de lehetne Hun-Csu is. Smile

Köszi.

Kelet- és Nyugat-Huncsiu. Ezt ajánlom.


RE: Helyesírási kérdések - Pilot - 2018-05-25

(2018-05-24, 21:16:14)vbalazs91 Írta:
(2018-05-24, 17:52:48)Pilot Írta: Sziasztok!

Engem két fiktív ázsiai ország neve érdekelne. (Kb Észak- és Dél-Koreáról van szó.)

Designated Survivor 2x15-ben szerepel.

East Hun Chiu és West Hun Chiu. Én addig jutottam, hogy Kelet- és Nyugat Hun-Csiu, de lehetne Hun-Csu is. Smile

Köszi.

Kelet- és Nyugat-Huncsiu. Ezt ajánlom.
Köszönöm, ez lesz.


RE: Helyesírási kérdések - George Bailey - 2018-10-12

pittsburghiek vagy pittsburgh-iek (bár ez kicsit furán néz ki) ?


RE: Helyesírási kérdések - Pirate - 2018-10-12

(2018-10-12, 20:50:45)George Bailey Írta: pittsburghiek vagy pittsburgh-iek (bár ez kicsit furán néz ki) ?

Szvsz egybe írjuk...

@vbalazs91 által készített összefoglaló az idegen szavak toldalékolásáról:
https://docs.google.com/document/d/1hE3OZtRivQI3GstVXrzwmze2e6oRadAjg_Nv3jh2--8/edit

A gh a magyar nyelvben nem számít bonyolult betűkapcsolatnak, így nem kötőjeles... De majd kijavítanak, ha hülye vagyok...


RE: Helyesírási kérdések - Pirate - 2018-10-18

Üdv!

Találkoztam egy mondattal, ami nekem első olvasásra helytelennek hatott, de az esetleges másik verzió sem néz ki jobban...

"Hát érd el!"

érd vagy érdd?

- Guglizva a szóösszetételt, mindkettő létezik a neten (nem meglepő módon)...
- Ha az érd szót guglizom, akkor szinte csak a települést hozza be...


Próbálgattam általánosságban utánaolvasni (felszólító mód, tárgyas ragozás), de inkább kérdezném a nálam jobban hozzáértő emberektől...
Ha lehet, akkor részletező választ kérnék...
Előre is köszönöm...


RE: Helyesírási kérdések - vbalazs91 - 2018-10-19

(2018-10-18, 23:02:42)Pirate Írta: Üdv!

Találkoztam egy mondattal, ami nekem első olvasásra helytelennek hatott, de az esetleges másik verzió sem néz ki jobban...

"Hát érd el!"

érd vagy érdd?

- Guglizva a szóösszetételt, mindkettő létezik a neten (nem meglepő módon)...
- Ha az érd szót guglizom, akkor szinte csak a települést hozza be...


Próbálgattam általánosságban utánaolvasni (felszólító mód, tárgyas ragozás), de inkább kérdezném a nálam jobban hozzáértő emberektől...
Ha lehet, akkor részletező választ kérnék...
Előre is köszönöm...

A szó az ér, elér, s mivel a "d"-t csak akkor duplázzuk meg, ha alapból a szó is "d"-re végződik, pl. mond, old; ezért az elér szót egy "d"-vel kell írni.


RE: Helyesírási kérdések - mrgreen - 2019-05-28

Sziasztok!

Ha egy tulajdonnevet a kezdőbetűjére rövidítünk, akkor annak mi a helyes toldalékolása? A sorozatban, amit nézek Joshuának hívják a
főhőst, de az esetek 90 százalékában csak J-nek  (J.-nek?) szólítják. A gondom az, hogy (ahogy fentebb is látható) nem tudom biztosan, kell-e ilyenkor pont az egyetlen betű után? Az angol (a feliratban legalábbis) nem tesz, de magyarul ez valahogy nem tűnik helyesnek.
Szóval J, J-t, J-nek, J-hez, J-jel(?), vagy J., J.-t, J.-nek J.-hez, J.-jel?  
Előre is köszi a segítséget!


RE: Helyesírási kérdések - vbalazs91 - 2019-05-28

(2019-05-28, 12:38:38)mrgreen Írta: Sziasztok!

Ha egy tulajdonnevet a kezdőbetűjére rövidítünk, akkor annak mi a helyes toldalékolása? A sorozatban, amit nézek Joshuának hívják a
főhőst, de az esetek 90 százalékában csak J-nek  (J.-nek?) szólítják. A gondom az, hogy (ahogy fentebb is látható) nem tudom biztosan, kell-e ilyenkor pont az egyetlen betű után? Az angol (a feliratban legalábbis) nem tesz, de magyarul ez valahogy nem tűnik helyesnek.
Szóval J, J-t, J-nek, J-hez, J-jel(?), vagy J., J.-t, J.-nek J.-hez, J.-jel?  
Előre is köszi a segítséget!

Monogramok esetében kell a pont, szóval J. lesz a jó. Ehhez járul a toldalék, ahol kell, ott kiejtés szerint: J.-t, J.-hez, J.-jel.


RE: Helyesírási kérdések - mrgreen - 2019-05-29

(2019-05-28, 23:03:47)vbalazs91 Írta:
(2019-05-28, 12:38:38)mrgreen Írta: Sziasztok!

Ha egy tulajdonnevet a kezdőbetűjére rövidítünk, akkor annak mi a helyes toldalékolása? A sorozatban, amit nézek Joshuának hívják a
főhőst, de az esetek 90 százalékában csak J-nek  (J.-nek?) szólítják. A gondom az, hogy (ahogy fentebb is látható) nem tudom biztosan, kell-e ilyenkor pont az egyetlen betű után? Az angol (a feliratban legalábbis) nem tesz, de magyarul ez valahogy nem tűnik helyesnek.
Szóval J, J-t, J-nek, J-hez, J-jel(?), vagy J., J.-t, J.-nek J.-hez, J.-jel?  
Előre is köszi a segítséget!

Monogramok esetében kell a pont, szóval J. lesz a jó. Ehhez járul a toldalék, ahol kell, ott kiejtés szerint: J.-t, J.-hez, J.-jel.

Értem, köszönöm! Én is efelé hajlottam.
Viszont akkor adja magát a kérdés, hogy ha a mondat végére kerül a rövidített név toldalék nélküli alakja, mihez kezdünk a mondatvégi ponttal? 
Vagy ilyenkor multitasking van, és elhagyható? Big Grin


RE: Helyesírási kérdések - vbalazs91 - 2019-05-29

(2019-05-29, 17:39:10)mrgreen Írta:
(2019-05-28, 23:03:47)vbalazs91 Írta:
(2019-05-28, 12:38:38)mrgreen Írta: Sziasztok!

Ha egy tulajdonnevet a kezdőbetűjére rövidítünk, akkor annak mi a helyes toldalékolása? A sorozatban, amit nézek Joshuának hívják a
főhőst, de az esetek 90 százalékában csak J-nek  (J.-nek?) szólítják. A gondom az, hogy (ahogy fentebb is látható) nem tudom biztosan, kell-e ilyenkor pont az egyetlen betű után? Az angol (a feliratban legalábbis) nem tesz, de magyarul ez valahogy nem tűnik helyesnek.
Szóval J, J-t, J-nek, J-hez, J-jel(?), vagy J., J.-t, J.-nek J.-hez, J.-jel?  
Előre is köszi a segítséget!

Monogramok esetében kell a pont, szóval J. lesz a jó. Ehhez járul a toldalék, ahol kell, ott kiejtés szerint: J.-t, J.-hez, J.-jel.

Értem, köszönöm! Én is efelé hajlottam.
Viszont akkor adja magát a kérdés, hogy ha a mondat végére kerül a rövidített név toldalék nélküli alakja, mihez kezdünk a mondatvégi ponttal? 
Vagy ilyenkor multitasking van, és elhagyható? Big Grin

Mondat végén mindig vagy egy, vagy három pont van.


RE: Helyesírási kérdések - mrgreen - 2019-05-30

(2019-05-29, 22:43:11)vbalazs91 Írta:
(2019-05-29, 17:39:10)mrgreen Írta:
(2019-05-28, 23:03:47)vbalazs91 Írta:
(2019-05-28, 12:38:38)mrgreen Írta: Sziasztok!

Ha egy tulajdonnevet a kezdőbetűjére rövidítünk, akkor annak mi a helyes toldalékolása? A sorozatban, amit nézek Joshuának hívják a
főhőst, de az esetek 90 százalékában csak J-nek  (J.-nek?) szólítják. A gondom az, hogy (ahogy fentebb is látható) nem tudom biztosan, kell-e ilyenkor pont az egyetlen betű után? Az angol (a feliratban legalábbis) nem tesz, de magyarul ez valahogy nem tűnik helyesnek.
Szóval J, J-t, J-nek, J-hez, J-jel(?), vagy J., J.-t, J.-nek J.-hez, J.-jel?  
Előre is köszi a segítséget!

Monogramok esetében kell a pont, szóval J. lesz a jó. Ehhez járul a toldalék, ahol kell, ott kiejtés szerint: J.-t, J.-hez, J.-jel.

Értem, köszönöm! Én is efelé hajlottam.
Viszont akkor adja magát a kérdés, hogy ha a mondat végére kerül a rövidített név toldalék nélküli alakja, mihez kezdünk a mondatvégi ponttal? 
Vagy ilyenkor multitasking van, és elhagyható? Big Grin

Mondat végén mindig vagy egy, vagy három pont van.

Oké, köszönöm!


RE: Helyesírási kérdések - DennyKeh - 2019-10-05

Hali!

Egy ideje elakadtam gondolkozni, mert nem tudom, hogy kellene helyesen írni az alábbit:

"Nem csoda, hogy úgy érezte, hogy meg kell védenie Sophiékat."

Sophiékat? Sophie-ékat? Esetleg máshogy? Huh


RE: Helyesírási kérdések - Lex - 2019-10-05

(2019-10-05, 19:37:25)DennyKeh Írta: Hali!

Egy ideje elakadtam gondolkozni, mert nem tudom, hogy kellene helyesen írni az alábbit:

"Nem csoda, hogy úgy érezte, hogy meg kell védenie Sophiékat."

Sophiékat? Sophie-ékat? Esetleg máshogy? Huh

Szia!

A Sophie-ékat lesz a nyerő.

"Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, akkor a magyar toldalékokat mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez, például: Voltaire-é."


RE: Helyesírási kérdések - DennyKeh - 2019-10-07

(2019-10-05, 20:08:11)Lex Írta:
(2019-10-05, 19:37:25)DennyKeh Írta: Hali!

Egy ideje elakadtam gondolkozni, mert nem tudom, hogy kellene helyesen írni az alábbit:

"Nem csoda, hogy úgy érezte, hogy meg kell védenie Sophiékat."

Sophiékat? Sophie-ékat? Esetleg máshogy? Huh

Szia!

A Sophie-ékat lesz a nyerő.

"Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, akkor a magyar toldalékokat mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez, például: Voltaire-é."

Köszönöm szépen! Angel


RE: Helyesírási kérdések - Mor Tuadh - 2019-10-29

Találtam egy elég jó összegzést egy csomó helyesírási kérdésről, példákkal.

https://www.hunnect.com/downloads/Hunnect_R%c3%b6vid_helyes%c3%adr%c3%a1si_%c3%batmutat%c3%b3_2016.pdf


RE: Helyesírási kérdések - Ralome - 2019-10-29

(2019-10-29, 00:08:05)Mor Tuadh Írta: Találtam egy elég jó összegzést egy csomó helyesírási kérdésről, példákkal.

https://www.hunnect.com/downloads/Hunnect_R%c3%b6vid_helyes%c3%adr%c3%a1si_%c3%batmutat%c3%b3_2016.pdf

Összességében szerintem is elég jó, de ebbe belekötnék: "Az angol „th” hangkapcsolat ilyen szempontból érdekes, mert itt nyilvánvalóan nincs hangértéke a „h”-nak például a Smith név végén, az Osiris szerint mégis így kéne toldalékolni: Smithszel. De én ebben nem vagyok hajlandó hinni." - Most nehogy már szétszedjünk egy "kettős betűt" Smile


RE: Helyesírási kérdések - Mor Tuadh - 2019-10-29

(2019-10-29, 10:59:09)Ralome Írta:
(2019-10-29, 00:08:05)Mor Tuadh Írta: Találtam egy elég jó összegzést egy csomó helyesírási kérdésről, példákkal.

https://www.hunnect.com/downloads/Hunnect_R%c3%b6vid_helyes%c3%adr%c3%a1si_%c3%batmutat%c3%b3_2016.pdf

Összességében szerintem is elég jó, de ebbe belekötnék: "Az angol „th” hangkapcsolat ilyen szempontból érdekes, mert itt nyilvánvalóan nincs hangértéke a „h”-nak például a Smith név végén, az Osiris szerint mégis így kéne toldalékolni: Smithszel. De én ebben nem vagyok hajlandó hinni." - Most nehogy már szétszedjünk egy "kettős betűt" Smile

Köszi, ezt nem vettem észre benne, az egészet nem olvastam még el.